News

CineMart selection 2003

The following projects were presented at CineMart 2003:

  • $ 9,99, Tatia Rosenthal, Jorge Productions Inc. (USA)
  • 29 Palms, Bruno Dumont, Thoke Moebius Film Company (France)
  • El Abrazo Partido, Daniel Burman, BDcine (Argentina)
  • Bab’Aziz, Nacer Khemir, Les Films du Requin (Tunesia)
  • Beata Santa, Patrice Toye, Artcam International (Belgium / France)
  • The Big Chop, Rachel Davies, Geeks and Snakes (New Zealand)
  • Blind, Tamar van den Dop, Phanta Vision International (Netherlands)
  • The Buffalo Boy, Minh Nguyen-Vo, Novak Productions (Belgium / Vietnam)
  • Bulibasha, Andrew Bancroft, Nik Beachman (New Zealand)
  • Cargo, Clive Gordon, Morena Films (Spain / Germany)
  • Chemins de Traverse, Manuel Poirier, Pan Europeenne Production (France)
  • Cróincas, Sebastian Cordero, Producciones Anhelo (Ecuador / Mexico / USA) 13. DALLAS PASHAMENDE, Robert Adrian Pejo, László Kántor (Hungary)
  • Firtina, Kazim Öz, Savas Boyraz (Turkey)
  • Gregor S., Serge Marcotte, Zuno Films (Canada)
  • Habana Blues, Benito Zambrano, Maestranza Films (Spain)
  • Help Me, Lee Kang-Sheng, Homegreen Films Co. (Taiwan)
  • Home is Where the Heart is, Theo van Gogh, Isabella Films (Netherlands / UK)
  • Hotel, Jessica Hausner, The Coproduction Office (Austria / Germany)
  • How to Marry a Prince, Fran Kuzui, Bohemian Films (USA / Cambodia)
  • Hymen, Emmanuelle Caquille, Kaleo Films (France)
  • Kroniek van Algerije, Karim Traïdia, Motel Films (Netherlands)
  • Let the Wind Blow, Partho Sen Gupta, Santocha Productions (India / France)
  • The Magician's Assistant, Patricia Cardoso, Jim Stark (USA)
  • Mood Music, Jonathan Romney, Tall Stories (UK)
  • La Nuit de la Vérité, Fanta Régina Nacro, Acrobates Films (France / Burkina Faso)
  • Ok Baytong, Nonzee Nimibutr, Cinemasia (Thailand)
  • Ronda Nocturna, Edgardo Cozarinsky, Les Films d’Ici (France / Argentina)
  • Saga/Njála, Baltasar Kormákur, Blueeyes Productions (Iceland)
  • Sayonara, SAMURAI!, Amir Karakulov, Studio-D (Japan / Kazakhstan)
  • Semi-detached, Tony Ayres, Porchlight Films (Australia)
  • Serial Killer, Oxide & Danny Pang, Applause Pictures (Hong Kong)
  • Signal to Noise, Dave McKean, Illuminations Films (UK)
  • Steen der Hulp, Bavo Defurne, Laika Films (Belgium)
  • Stesti, Bohdan Sláma, Cineart TV Prague (Czech Republic)
  • The Summer of '76, Philip Ridley, Kennedy Mellor Ltd. (UK)
  • Sunflower, Zhang Yang, Ming Productions (China / USA)
  • Touch, Clara Law, Lunar Films (Australia)
  • Two Bodies, Floating, Bille Eltringham, Strange Dog (UK)
  • Die Welt ist Gross und Rettung Lauert Überall, Stephan Komandarev, RFF International, (Bulgaria / Germany)
  • Wild Side, Sébastien Lifshitz, Maïa Films (France)
  • Wolfsbergen, Nanouk Leopold, Circe Films (Netherlands)
  • Yasmin, Kenny Glenaan, Parallax Independent Ltd. (UK)
  • Zeekoorts, Erik de Bruyn, Rotterdam Films (Netherlands)
  • Zunk, Johan Grimonprez, Zap-o-matic (Belgium)