News

CineMart selection 2005

The following projects were presented at CineMart 2005:

  • 6ixtynin9, Jim Fall, Bohemian Films / ShadowCatcher Ent.(USA)
  • 55 Men on Horseback, Peter Greenaway, The Kasander Film Company (Netherlands / UK)
  • American Widow, C.S. Leigh, American Widow 2 Ltd. (UK / Germany)
  • Belinda's Notes, Dorthe Sheffmann, MF Films (New Zealand)
  • Catching a Glide, Sunu Gonera, Maxi D. Productions (Zimbabwe / South Africa)
  • Chamelle, Marion Hänsel, Man’s Film Production (Belgium / France)
  • Che Tze, Zhang Yi Bai, Arclight Pictures (Taiwan/China/Hong Kong)
  • The Clogged Town, Gert Embrechts, Filmprodukties de Luwte, (Netherlands / Belgium)
  • El Custodio, Rodrigo Moreno, Rizoma Films (Argentina / Germany)
  • Daratt, Mahamat Saleh-Haroun, Chinguitty Films (France / Chad)
  • Le Dernier des Fous, Laurent Achard, Agat Film & Cie / Ex Nihilo (France)
  • Dochtertje, Boris Paval Conen, SNG Film BV (Netherlands)
  • L'été Indien, Alain Raoust, Sunday Morning Productions (France)
  • Exhibit A, Dom Rotheroe, Bent Films (UK)
  • Fallen Hero, Partho Sen Gupta, Santocha Productions (France / India)
  • Five Worlsds, U-Wei Haji Saari, Garin Nugroho, Sobhi al-Zobaidi, Kamal Tabrizi & Homayoun Paiz, leBrocquy Fraser Productions Ltd (Malaysia / Indonesia / Palestine / Iran / Afghanistan)
  • Hamaca Paraguaya, Paz Encina, Slotmachine (Paraguay / France)
  • Hamelin, Kurusawa Kiyoshi, 1001 Productions (Japan / France)
  • Hei an Zhuan, Zhang Ming, Nitu Film Production (China)
  • Helen, Sandra Nettelbeck, Echo Lake Productions (Germany / USA)
  • Honeydripper, John Sayles, Anarchists’ Convention (USA)
  • Jas sum od Titov Veles, Teona Mitevska, Sisters and Brother Mitevski Production (Macedonia)
  • Jean-Baptiste, Wayn Traub, Sciapode (Belgium / France)
  • Johanna, Kornél Mundruczó, Proton Cinema Ltd. (Hungary)
  • Kilomètre Zéro, Hiner Saleem, la Cinéfacture / Memento Films Production (France / Iraq)
  • Liverpool, Lisandro Alonso, Fortuna Films (Argentina / Netherlands)
  • Majak, Maria Saakyan, Andreevsky Flag Film Company (Russia)
  • Man and Woman, Fatmir Koçi, KKoçi Productions (Albania / Belgium / France)
  • The Miracle of Monthlery, Ra’anan Alexandrowicz, Lama Films (Israel)
  • The Nana Saga, Adrian McDowall, Slate Films (UK)
  • Où est la main de l'homme sans tête, Guillaume Malandrin, La Parti Production (Belgium / Luxembourg)
  • Puffball, Nicolas Roeg, Tall Stories (UK / Canada)
  • Rafina, Sabiha Sumar, Vidhi Films (Pakistan)
  • Sangre, Amat Escalante, Mantarraya Producciones (Mexico)
  • La Sangre y la Lluvia, Jorge Navas, Patofeofilms (Colombia)
  • Scar, Teboho Mahlatsi, Bomb (South Africa)
  • Small Crime, Christos Georgiou, Lychnari Productions (Cyprus / Greece)
  • Smoke and Ochre, Willem van de Sande Bakhuyzen, Riba Filmproductions (Netherlands)
  • La Soledad, Jaime Rosales, Fresdeval Films (Spain)
  • Still Life, Jia Zhangke, Xstream Pictures (China)
  • Suburban Mayhem, Paul Goldman, Doll (Australia)
  • Suplent, Martin Krejcí, Bionaut Pictures/ Barrandov Studios (Czech Republic)
  • A Thousand of Plateaus, Jang Sun-Woo, East Film Co Ltd. (South Korea)
  • Tu es Dieu, Delphine Kreuter, Les films du poisson (France)
  • Waiter, Alex van Warmerdam, Graniet Film (Netherlands)
  • White Male Heart, David Mackenzie, Hepp Film / Brocken Spectre (United Kingdom / Sweden)
  • Wunderkind, Michiel van Jaarsveld, Motel Films (Netherlands)
  • Triple Theo, Director tbc, Column Producties (Netherlands)