News

CineMart selection 2004

The following projects were presented at CineMart 2004:

  • 3 Needles, Thom Fitzgerald, Emotion Pictures (Canada)
  • 4 Mujeres Descalzas, Santiago Loza, Aeternam Films (Argentina / France)
  • The Agressives, Jeong Jae-Eun, Cho Eunjung (South Korea)
  • Les Amants Réguliers, Philippe Garrel, Maia Films (France)
  • Barca!, Tariq Teguia, Mandala Productions (France / Algeria)
  • Benares, Barlen Pyamootoo, Artcam Int. (France / Mauritia)
  • Better Things, Duane Hopkins, Third Films Ltd. (United Kingdom)
  • Chinese State of Mind, Emily Tang / Han Jie / Diao Yinan, Xstream Pictures (China)
  • Città Invisibili, Goran Paskaljevic / Otar Iosseliani, Rea Film (Italy)
  • The Colour of Water, Peter Brosens / Jessica Woodworth, The Ice House (Belgium)
  • Comme Tout le Monde, Pierre-Paul Renders, Entre Chien et Loup (Belgium)
  • Day Night Day Night, Julia Loktev, Julia Loktev, (US)
  • Deaf, Dumb and Blonde, Sara Driver, Exoskeleton (US)
  • The Executioner in Love, Jasmin Dizdar, Osiris Media (UK / Germany)
  • Factotum, Bent Hamer, Starksales Inc. (Norway / US)
  • The Forsaken Land, Vimukthi Jayasundara, Unlimited (Sri Lanka / France)
  • The Good Heart, Dagur Kari, Zik Zak Filmworks (Iceland)
  • The Hunter, Daniel Nettheim, Porchlight Films Pty (Australia)
  • If the Seed Doesn't Die, Sinisa Dragin, Sinisa Dragin, (Romania)
  • Invisible Waves, Pen-Ek Ratanaruan, Cinemasia (Thailand)
  • Black Desire, Musola Cathrine Kaseketi, Zebra X Pictures (South Africa / Zimbabwe)
  • Key to the Dream, Sasa Gedeon, Negativ (Czech Republic)
  • The Lonely Planet, Jacob Tierney, Victorious Films Inc. (Canada)
  • Madonnen, Maria Speth, Pandora Film (Germany)
  • Me and You and Everyone We Know, Miranda July, Gina Kwon (US)
  • Mientras Tanto, Diego Lerman, Lita Stantic Producciones (Argentina)
  • My Queen Karo, Dorothee van den Berghe, Lumiere Producties (Belgium)
  • Não Por Acaso, Philippe Barcinsky, Nueva Onda Films (Brazil)
  • The Paraffin Child, Simone Horrocks, T.H.E. Films (New Zealand)
  • The Porcupine, Srdjan Dragojevic, Bluelight (UK / Serbia Montenegro)
  • Push, Allard van der Werff, The Kasander Film company (Netherlands / UK)
  • Snow White the Sequel, Picha, YC Aligator Films (Belgium / France / UK)
  • El Sol Verde, Fernando Tallo, Lita Stantic Producciones (Argentina)
  • Sonetaula, Salvatore Mereu, Lucky Red (Italy)
  • Stray Dogs, Marziyeh Meshkini, Wild Bunch (Iran / France) SUMMER PALACE, Lou Ye, Dream Factory (China)
  • Taxidermia, Gyorgy Palfi,Memento Films (Hungary / France)
  • La Trahison, Philippe Faucon, KINOK Films (France)
  • Tropical Malady, Apichatpong Weerasethakul, Backup Films (Thailand / France)
  • Une Vieille Maitresse, Catherine Breillat, Flach Pyramide (France)
  • De Vliegenierster van Kazbek, Ineke Smits, Pieter van Huystee Film & TV (Netherlands)
  • Weltmeister, Florian Flicker, Coop99 (Austria)
  • Women Without Men, Shirin Neshat, Essential Filmproduction Gmbh. (France / Germany)
  • WWW: What a Wonderful World, Faouzi Bensaidi, Gloria Films Production (France / Morocco)
  • Yuri, Kim Ki-Duk, Pandora Film (South Korea / Germany)
  • Les Zones Turquoises, Jean-Christophe Klotz, Films du Poisson (France)
  • Het Zwijgen, Andre van der Hout / Adri Schrover, Waterland Film & TV (Netherlands)